top of page

Londyn na weekend - czyli wszystko co można zobaczyć w ciągu jednego (pełnego) dnia

  • Writer: Natalia Karwowska
    Natalia Karwowska
  • Jan 21
  • 3 min read

Updated: Jan 23


Londyn to trzecie pod względem liczby mieszkańców miasto w Europie, a jego ogrom można łatwo sobie wyobrazić – metropolia zajmuje ponad 1 570 km²! Dla porównania Warszawa ma 517 km², Kraków 327 km², a Szczecin 300 km². Takie porównanie pomaga ulokować Londyn w naszej przestrzennej wyobraźni.


Jak zaplanować zwiedzanie Londynu?

Ale jak zaplanować zwiedzanie tak ogromnego miasta?

Jeśli jesteś w Londynie po raz pierwszy i masz tylko jeden pełny dzień na zwiedzanie, musisz pogodzić się z tym, że nie zobaczysz wszystkiego. Najlepiej obrać konkretną strategię, na przykład skupić się na historycznym centrum lub Londynie Zachodnim.

Jeśli nie wiesz, co ciekawego można robić w Londynie poza historycznym centrum, zachęcam do przeczytania pozostałych wpisów na blogu o Zielonym Londynie – przepięknych parkach z malowniczymi widokami – oraz o muzeach i wystawach, które zainspirują do zgłębienia tajników sztuki.


Historyczne centrum Londynu

Oczywista rekomendacja na pierwszy raz w Londynie to skupienie się na historycznym centrum, gdzie znajdziesz najwięcej znanych zabytków i budowli. Poniższa propozycja to najbardziej efektywny plan zwiedzania, ponieważ obejmuje niemal wszystkie główne atrakcje miasta. Warto jednak pamiętać, że plan ten jest dość wymagający – jeśli nie jesteś miłośnikiem spacerów lub Twoje zdrowie na to nie pozwala, dostosuj trasę do swoich możliwości.


Poranek

Wycieczkę zacznij od Pałacu Kensington (Kensington Palace), gdzie urodziła się i mieszkała do swoich 18. urodzin królowa Wiktoria. To miejsce o bogatej historii i niezwykłym klimacie.

Następnie udaj się do Harrodsa – ikonicznego domu towarowego założonego w 1834 roku przez Charlesa Henry'ego Harroda. Harrods zaczynał jako mały sklep spożywczy, a dziś jest symbolem brytyjskiej elegancji i międzynarodowego prestiżu. Warto wejść do środka, choćby na chwilę, by podziwiać piękne zdobienia wnętrz.


Potem skieruj się w stronę Buckingham Palace. Choć mapy poprowadzą Cię najkrótszą drogą przez Hyde Park Corner, polecam przejście przez Hyde Park, co pozwoli cieszyć się chwilą spokoju i zieleni w sercu miasta. Następnie odbij na północ, aby zobaczyć Trafalgar Square, albo idź prosto pod Pałac Westminsterski.


Z mostu Westminsterskiego rozciąga się idealny widok na Pałac Westminsterski i Big Bena. Stąd trafisz na południową stronę miasta, gdzie zakończysz poranny spacer na Borough Market – miejscu, które musisz odwiedzić będąc pierwszy raz w Londynie.

Borough Market to najpopularniejszy targ ze street foodem w całym mieście. Jedzenie jest świeże i smaczne, więc niezależnie od tego, co wybierzesz, możesz być pewien, że Twój organizm się zregeneruje. Pamiętaj jednak, że w porze lunchu (od 12:30 do 14:30) targ jest bardzo zatłoczony. Jeśli wolisz spokojniejszą atmosferę, w okolicy znajdziesz wiele restauracji.


Trasa poranna:

  • Kensington Palace

  • Harrods

  • Buckingham Palace

  • Trafalgar Square

  • Westminster Abbey

  • Pałac Westminsterski

  • London Eye

  • Tate Modern

  • Borough Market (lunch)



Popołudnie

Jeśli po lunchu poczujesz się na siłach, druga część dnia będzie mniej wymagająca. Zaczyna się od około 1,5-godzinnego spaceru przez Tower Bridge w kierunku St Katharine Docks, Tower of London i Monument of the Great Fire.

Jeśli masz ochotę zobaczyć Katedrę Świętego Pawła, możesz odbić na północny zachód. Alternatywą jest spacer wzdłuż rzeki, który doprowadzi Cię do Covent Garden, Soho i China Town.


Osobiście pokonałam tę trasę wielokrotnie z rodziną i znajomymi, którzy odwiedzali mnie w Londynie. Jest do zrobienia, ale wymaga dobrej kondycji, więc oceń sam, czy jesteś gotowy na cały dzień chodzenia.


Lista miejsc:

  • St Paul’s Cathedral

  • Monument to the Great Fire of London

  • Tower of London

  • Tower Bridge

  • St Katharine Docks Marina

  • Covent Garden

  • Soho



Dodatkowe informacje

Komunikacja miejsca - do autobusu w Londynie wsiada sie pierwszymi drzwiami i od razu trzeba sie 'odbic' karta platnicza albo karta Oyster. Karty Oyster sa mozliwe do zakupienia na wiekszosci stacji metra. Kierowca autobusu nie prowadzi sprzedarzy biletow, a takze nie ruszy autobusem jesli jeden z pasazerow nie zaplaci za przejazd.


Wejscie do metra dziala na tych samych zasadach - odbijac sie przy wejsciu oraz wyjsciu. Musisz pamietac zeby odbic sie 2 razy ta sama karta, inaczej zaplacisz podwojnie.


Ceny przejazdow roznia sie w zaleznosci od strefy oraz pory podrozowania. Najdrozdze jest przemieszczanie sie miedzy strefami w godzinach szczytu metrem/pociagiem.


Na schodach w metrze obowiazuje zasada prawa strona stoi, a lewa idzie, czyli inaczej mowiac nie powinno sie stac po lewej stronie schodow, poniewaz blokuje sie ludzi chcacych isc szybciej.





Comentários


© 2025 

bottom of page